Pierwszym i jednym z najważniejszych procesów przy produkcji piwa jest zacieranie, które w naszym browarze odbywa się metodą infuzyjną. Jest to najprostszy sposób, który może być stosowany do każdego rodzaju piwa. Ogólnym celem zacierania jest zamienienie skrobi zawartej w słodach w cukry, które drożdże będą mogły fermentować. Jest to bardzo ogólny opis, za tym kryje się szereg enzymów, za sprawą których produkt staje się wyjątkowy i ma niepowtarzalny smak.
Podgrzany zacier jest przelewany do kadzi filtracyjnej, gdzie po wstępnej klaryfikacji i osadzeniu się na dnie cząstek słodu rozpoczyna się filtracja. W jej trakcie otrzymujemy klarowną brzeczkę, która trafia do kotła warzelnego. Po przefiltrowaniu brzeczki przedniej do kadzi dolewana jest woda ze zbiornika gorącej wody w kilku porcjach i filtracja (wysładzanie) jest kontynuowana. Proces filtracji ma za zadanie wyekstrahowanie jak największej ilości cukrów z zacieru, które stanowić będą ekstrakt brzeczki podstawowej. Filtracja jest prowadzona, aż do uzyskania zaplanowanej ilości brzeczki i pożądanej ilości ekstraktu. Cukry zostaną przetworzone, przez drożdże w trakcie procesu fermentacji na alkohol etylowy i dwutlenek węgla.
Proces gotowania brzeczki z chmielem w kotle warzelnym ma wiele zadań. Między innymi wytrącenie osadów białka czy zagęszczenie brzeczki poprzez odparowanie wody i jej wysterylizowanie. Następuje całkowita inaktywacja zawartych w brzeczce enzymów oraz usunięcie niekorzystnych lotnych składników brzeczki (np. DMS).
Gotowanie prowadzimy do uzyskania wymaganego ekstraktu odpowiedniego dla danego gatunku piwa.
Gorąca brzeczka jest przepompowana do kadzi osadowej. Tu wykorzystywane są 2 zjawiska: wirowania i migracji cząstek do strefy o jak najmniejszym oporze ruchu, co pozwala uzyskać klarowną gorącą brzeczkę.
Następnie brzeczka musi być schłodzona do temperatury charakterystycznej dla danego typu piwa.
W trakcie schładzania brzeczka jest napowietrzana sterylnym powietrzem tłoczonym przez sprężarkę i to jest moment w którym dodawane są drożdże – bezpośrednio do instalacji piwnej. Ich Ilość zależy od gatunku i ekstraktu piwa.
Proces fermentacji ma za zadanie przekształcenie cukrów zawartych w brzeczce na alkohol etylenowy. W procesie tym nieocenioną rolę pełnią drożdże. Poza etanolem powstaje wiele substancji będących produktami ubocznymi metabolizmu drożdży. Na skład ilościowy i jakościowy w/w ma wpływ temperatura i ciśnienie prowadzonego procesu. Ogromną rolę stanowi szczep drożdży użyty do fermentacji.
O zakończeniu procesu decyduje stopień odfermentowania (ilość pozostałych cukrów) w piwie. Parametr ten jest ustalany oddzielnie dla każdego gatunku piwa.
Przygotowane wcześniej butelki trafiają do nalewaczki. Napełnienie przebiega w sposób automatyczny do żądanej pojemności. Na koniec głowica kapslująca zaciska zamknięcie koronkowe na butelce.
Zamknięte butelki podawane są do pasteryzatora tunelowego. Pozostaje zaaplikować etykietę, datę przydatności do spożycia oraz oznaczenie partii produkcyjnej. Oklejone butelki trafiają na stół zbiorczy. Obsługa ręcznie pakuje butelki do kartonów i zestawia je na paletach.